Melbourne Mercer Küresel Emeklilik Endeksi 2018 Sıralaması

Melbourne Mercer Küresel Emeklilik Endeksi 2018 Sıralaması

KÜRESEL EMEKLİLİK ENDEKSİ, YARININ YAŞLANAN DÜNYASI İÇİN KİMLERİN EN FAZLA VE EN AZ HAZIRLIKLI OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR

  • 22 Ekim, 2018
  • Türkiye, İstanbul
  • Hollanda bu listede ikinci sırada yer alırken Danimarka ilk sırada yer alıyor
  • Avustralya listenin üçüncü sırasından dördüncü sırasına geriliyor
  • Endeks Hong Kong ÖİB, Peru, Suudi Arabistan ve İspanya'yı da kapsayacak şekilde genişledi
  • Özel emeklilik sistemleri, tüm iş gücünü içerecek şekilde genişlemeye ihtiyaç duyuyor

Yaşlanan popülasyonlar, dünya çapında hükümetleri zorlayan bir olgu olmaya devam ediyor, kural koyucular ise hem bireyler için uygun olan hem de ekonomi için sürdürülebilir olan, kendi emeklileri için finansal güvenlik sağlama hedeflerini dengelemeye çalışıyorlar.

Şimdi onuncu yılında, Melbourne Mercer Küresel Emeklilik Endeksi bu zorlukla karşılaşmaya kimlerin en fazla ve kimlerin en az hazır olduğunu ortaya çıkarıyor.

34 emeklilik sistemini ölçen Endeks, Hollanda ve Danimarka'nın (sırasıyla 80,3 ve 80,2 puan ile) her ikisinin de oldukça iyi sosyal yardımlar ile A notu alan birinci sınıf emeklilik gelir sistemleri sunduğunu göstermektedir - bu da, yarının yaşlanan dünyası için hazır olduklarını gösteriyor.

Bununla birlikte, tüm sonuçlarda ortak olan husus, yeterlilik ve sürdürülebilirlik arasındaki artan gerilimdir. Bu, özellikle Avrupa'nın sonuçlarını incelerken belirgin bir hale gelmişti. Danimarka, Hollanda ve İsveç, hem yeterlilik hem de sürdürülebilirlik konusunda A ve B notlarını elde ederken Avusturya, İtalya ve İspanya, yeterlilik için B notu,fakat sürdürülebilirlik konusunda E notunu alıyor ve bu durum reform ihtiyacı olan önemli alanlara işaret ediyor.

Araştırmanın yazarı ve Mercer Avustralya’da Kıdemli Ortak olan Dr. David Knox, birinci sınıf bir emeklilik sistemine sahip olmanın doğal başlangıç ​​noktasının yeterlilik ve sürdürülebilirlik arasında doğru dengeyi sağlamak olduğunu söylüyor.

Dr Knox, “Bu, kural koyucuların mücadele ettiği bir alan” “Örneğin, kısa vadede çok cömert faydalar sağlayan bir sistemin sürdürülebilir olma olasılığı düşükken, uzun yıllar boyunca sürdürülebilir olan bir sistem çok mütevazi faydalar sağlayabilir. Burada sorulacak soru şu: uygun bir dengeleme nedir?” diyor.

Grafik 1'de vurgulandığı gibi, tüm sistemler böylece en sağdaki çeyreğe doğru hareket edecekleri şekilde kendi stratejilerini ayarlamayı düşünmelidir. Araştırmada kural koyucular önde gelen sistemlerin özelliklerini anlayabilir ve kendi sistemlerini geliştirmenin yollarını bulabilirler.

Grafik 1: Küresel emeklilik sistemleri için yeterlilik dereceleriyle sürdürülebilirlik derecelerinin karşılaştırması

Kaynak: Melbourne Mercer Küresel Emeklilik Endeksi 2018

Dr Knox, bunun bir sistemin sürdürülebilir veya yeterli olmasının yetmediğini söylüyor ve “kapsam” ile sisteme katılan yetişkin nüfus oranının neyin birinci sınıf bir sistemi oluşturduğu konusundaki tartışmalara dahil edilen yeni bir boyut olduğunu dile getiriyor.

“Bazı ülkelerde, geniş kapsam, zorunlu iş yeri emeklilik sistemleri ya da bazı durumlarda otomatik kayıt düzenlemeleri ile başarıyla gerçekleştirildi” diye ekliyor.

“Ancak, dünya çapında insanların çalışma biçimlerindeki değişikliklerle birlikte bu programların herkesi kapsamasını sağlamalıyız, böylece tüm iş gücü için geleceğe yönelik tasarruf yapılmış olacaktır. Bu, taşeronları, serbest çalışanları ve doğum izni, maluliyet geliri ya da işsizlik yardımları gibi herhangi bir gelir desteği alan kişileri içerir.”

Mercer Uluslararası Başkanı David Anderson, ortalama yaşam süresinin artmaya devam etmesi nedeniyle hükümetlerin emeklilik reformu konusunu ele aldığını görmek açısından olumlu bir adım olduğunu dile getiriyor ve ekliyor:

“Gelişmiş ekonomiler, bir süredir kendi emeklilik sistemlerine yönelik demografik zorlukların farkındalar. Ekonomilerin daha az gelişmiş olduğu yerlerde, birçok hükümetin kendi popülasyonlarında ortaya çıkan aynı eğilimleri fark ettiği ve bu konuyu ele almak için şimdi adım attığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu tür eylemler gelecekteki emeklilik sistemlerini uzun vadede daha sürdürülebilir hale getiriyor”.

“Yaşlanan nüfuslar, bazı ülkelerdeki yüksek devlet borç seviyeleri ve vergileri düşürme konusundaki küresel rekabet, bazı yargı alanlarının emeklilik gelir güvenliğini iyileştirme yeteneğini kısıtlamaktadır. On yıllık benzersiz veriye sahip olan MMGPI ve ilgili araştırmalar, planlayıcılara ve kural koyuculara ileriye dönük olarak küresel karşılaştırmalı değerli bilgiler sunabilir”, diyor Avustralya Finansal Araştırmalar Merkezi Direktörü Profesör Deep Kapur.

Victoria Hükümeti tarafından desteklenen ve Avustralya'nın finans hizmetleri ve araştırma uzmanlık alanlarındaki en iyi zihinleri bir araya getiren Endeks, Victoria'nın emeklilik ve finans hizmetleri sektörlerindeki hakim durumunun kanıtıdır.

Endüstri ve İstihdam Bakanı, Sayın Ben Carroll, sonucun, ülkenin kurumsal yatırımcılarının yaklaşık yüzde 60'ına ev sahipliği yapan Victoria'nın finans sektörünün başarısını gösterdiğini söyledi.

“Melbourne, Avustralya'nın emeklilik sektörünün tartışmasız sermayesidir ve ülkedeki en büyük sekiz sektör emeklilik fonundan altısına sahiptir. 300 milyar AU dolarını yöneten en büyük dört fonumuz, Victoria'nın güçlü ve sofistike finansal hizmetler sektörünün süregelen başarısını göstermektedir.”

Gelecek neye benziyor?

Bazı emeklilik sistemleri, uzun vadeli sürdürülebilirlik açısından diğerlerine göre daha zorlu bir yolda ilerlemektedir ve hepsi, kendine özgü faktörleri olan farklı bir başlangıç noktasından yola çıkmaktadır. Ancak yine de, her ülke harekete geçebilir ve daha iyi bir sisteme doğru ilerleyebilir. Uzun vadede, mükemmel bir emeklilik sistemi yoktur, ancak “en iyi uygulama” ilkeleri açıktır ve ülkeler, gerekli değişiklikleri mümkün kılan politika ve ekonomik koşulları yaratmayı dikkate almalıdır.

Daha iyi yaşamlar yaratma isteğiyle birlikte bu yılki Endeks, küresel emeklilik sistemlerinin daha derin ve daha zengin bir yorumunu sunuyor. Hong Kong ÖİB, Peru, Suudi Arabistan ve İspanya'yı da kapsayacak şekilde genişletilen Endeks, yeterliliğini, sürdürülebilirliğini ve bütünlüğünü ölçmek için 40'ı aşkın göstergede 34 sistemi ölçüyor. Bu yaklaşım, Endeksin önemli bir amacını ortaya koyuyor: Dünyadaki farklı sistemlerin farklı bağlamlarda ve kültürlerde çalışan bir dizi tasarım özelliği ile karşılaştırılmasını sağlamak.

Rakamlarla Melbourne Mercer Küresel Emeklilik Endeksi

Bu yılki Endeks birçok Kuzey Batı Avrupa ülkesinin birinci sınıf emeklilik sistemleri geliştirme konusunda dünyaya öncülük ettiğini ortaya koyuyor. Altı yıl boyunca Danimarka’nın listenin en üstündeki konumu 0,1 puan farkla toplam 80,3 puanla Hollanda tarafından ele geçirildi. Finlandiya 74,5 toplam puanla üçüncü sıradaki Avustralya’nın yerini (72,6) aldı ve İsveç (72,5) beşinci sıraya yerleşti.

Dr Knox, “Endeks, dünyanın dört bir yanındaki kural koyucular için en uygun ve sürdürülebilir sistemlerden öğrenme imkanı sunan önemli bir referanstır” diyor. “Evrensel olarak uygulanabilecek mükemmel bir sistem olmadığını biliyoruz, ancak daha iyi sonuçlar için paylaşılabilecek birçok ortak özellik var.”

Melbourne Mercer Küresel Emeklilik Endeksi - Genel endeks değeri sonuçları

Endeks, her bir emeklilik gelir sistemini 40'tan fazla göstergeyi baz alarak ölçmek için üç alt endeksi kullanmaktadır, bunlar yeterlilik, sürdürülebilirlik ve bütünlüktür. Aşağıdaki tablo, her bir ülke için genel endeks değerini, üç alt endeksin (yeterlilik, sürdürülebilirlik ve bütünlük) her biri için endeks değeri ile birlikte göstermektedir. Her endeks değeri sıfır ile 100 arasında bir skoru temsil eder.

2018 Sonuçları

-Son-

Melbourne Mercer Küresel Emeklilik Endeksi

Melbourne Mercer Küresel Emeklilik Endeksi, Mercer ve finansmanın çoğunu sağlayan Victoria Eyalet Hükümetinin iş birliği ile Avustralya Finansal Araştırmalar Merkezi (ACFS) tarafından yayınlanmaktadır. Finansal destek ayrıca Finlandiya Emeklilik Merkezi tarafından da sağlanmaktadır.

Mercer Hakkında

Mercer, kurumların değişen iş gücünün sağlık, varlık ve kariyer ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak için danışmanlık hizmeti ve teknoloji odaklı çözümler sunar. Pasifik boyunca, kuruluşlar kendi işlerini dönüştürmek ve büyütmek için küresel anlayışlar, düşünce liderliği ve ürün inovasyonu için Mercer'a başvuruyor.

Mercer, 44 ülkede 23.000’den fazla çalışana sahip olmanın yanı sıra 130’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Mercer, bir Marsh & McLennan Companies iştirakidir (NYSE:MMC). Risk, strateji ve toplumsal alanlarda küresel profesyonel hizmetler sunan lider bir kuruluş olan  Marsh & McLennan 65.000’den fazla çalışanı ve 14 milyar doların üzerindeki yıllık cirosu ve Marsh, Guy Carpenter ve Oliver Wyman gibi pazar lideri şirketleri aracılığıyla müşterilerinin gittikçe daha dinamik ve karmaşık hale gelen bir ortamda yolunu bulabilmesini sağlar. Daha fazla bilgi için www.mercer.com.au adresini ziyaret edin.

Avustralya Finansal Araştırmalar Merkezi Hakkında

Avustralya Finansal Araştırmalar Merkezi (ACFS) Monash Business School’da bulunan bir araştırma merkezidir. Merkez, Victoria Hükümeti'nden tohum yatırımı ile 2005 yaşında kurulmuştur ve 2016 yılında Monash Üniversitesinin bir parçası olmuştur. Varlık yönetimi ve emeklilik sektörleri Merkez için özel bir odak konusudur. Daha fazla bilgi için www.australiancentre.com.au adresini ziyaret edin.

Trade and Investment Victoria

Trade and Investment Victoria, Victoria Hükümeti'nin devletin ihracat fırsatlarını artırma ve Victoria'da istihdam yaratmak ve ekonomiyi büyütmek için uluslararası yatırımları Victoria’ya çekme stratejisine yön veriyor.

22 Victoria Hükümeti Ticaret ve Yatırım ofisi küresel ağı sayesinde, Trade and Investment Victoria, potansiyel ve mevcut yurt dışı ortaklara ücretsiz profesyonel yatırım tavsiyesi ve hizmetleri sunarak, ihracat pazarlarına yatırım ve erişimi kolaylaştırıyor.

Yatırım yapmak, ticari fırsatları keşfetmek ya da Victoria'da araştırma bağlantıları yaratmak isteyen işletmeler, daha fazla bilgi için Trade and Investment Victoria ile iletişime geçmelidir.

Victoria - The State of Momentum (Devinim Eyaleti).
www.tradeandinvestment.vic.gov.au

CONTACT INFORMATION