MERCER TARAFINDAN HER YIL GERÇEKLEŞTİRİLEN YAŞAM MALİYETİ ARAŞTIRMASI’NIN 2020 SONUÇLARI AÇIKLANDI. DÜNYANIN EN PAHALI ŞEHRİ HONG KONG OLURKEN, EN UCUZ ŞEHRİ İSE TUNUS…

 

İSTANBUL YAŞAM MALİYETİNDE DÜNYADA 156’INCI SIRADA

 

Lider küresel insan kaynakları ve yönetim danışmanlığı firması Mercer’ın mobil işgücüne yönelik ücret ayarlamalarında ve politikalarında önemli bir referans kaynağı olan ve bu sene 26’ıncısı gerçekleştirilen ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Beş kıtada 209 şehri kapsayan araştırmada 2020 yılında dünyanın en pahalı şehri yine Hong Kong olurken; en ucuz şehir ise Tunus olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl 154’üncü sırada yer alan İstanbul, bu yıl listeye 156’ıncı sıradan girdi. İlk 10’da 6 şehir ile yer alan Asya kıtası şehirleri, mobil (expat) çalışanlar için en pahalı şehirler olarak listede yer aldı.

 

İstanbul’un uluslararası firmaların expat çalışanları için hala cazip bir şehir olduğuna dikkat çeken Mercer Türkiye Bilgi Hizmetleri Lideri Güneş Nalbantoğlu, “İstanbul geçen yıl gerçekleştirdiğimiz araştırmamıza göre yaşam maliyetinde 2 sıra ucuzlayarak 156’ıncı sırada yer aldı. Tüm dünyada etkisini ağır bir şekilde gösteren pandemi, sınır kapanmaları, uçuş iptalleri, karantinalar ve diğer kısa vadeli aksaklıklar sadece mal ve hizmetlerin maliyetini değil, aynı zamanda mobil çalışanların yaşam kalitesini de etkiledi” dedi.

 

İstanbul, 09 Haziran 2020 – Firmaların değişen iş gücünün sağlık, varlık ve kariyer alanlarındaki ihtiyaçlarını yönetmeleri için çözümler sunan ve danışmanlık veren Mercer, her yıl gerçekleştirdiği ‘Yaşam Maliyeti Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Yurtdışındaki çalışanlara ödenecek ücretler konusunda hükümetler ve çokuluslu firmalara rehberlik eden Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması, 5 kıtada 209 şehirde gerçekleştirildi. Her şehirde, konut, ulaşım, gıda, kıyafet, ev eşyaları ve eğlence gibi 200’den fazla unsurun karşılaştırmalı maliyetini ölçümleyen Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması, pandemiden kaynaklanan belirsizlik ortamında, işverenlerin mobil iş güçlerinin çalışan paketlerinde yönünü belirlemesine rehberlik ediyor.

 

Kilit mobil çalışanlarını firmada tutmak için yurtdışına atamalarda ücretlendirmelerini doğru ve etkin kurgulamak isteyen firmalar, mobil çalışanlarına gittikleri ülkede yaşam maliyetlerini karşılayacak şekilde ücret ve ödenek sağlamak, diğer yan hakları ve imkânları doğru planlamak için Mercer Yaşam Maliyeti Endeksi’ni referans alıyorlar. 100 puana sahip New York’un referans alındığı Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’nda veri toplama evresinde dünyadaki ekonomik ve politik dalgalanmalar, döviz kurlarındaki hareketlilik, enflasyon ve konaklama ücretlerindeki değişiklikler de dikkate alınıyor.

 

Firmalar mobil işgücü uygulamalarında alternatifler üzerinde çalışıyor

 

Firmalar doğru mobil iş gücü atamasını gerçekleştirebilmek için yetenek portföylerini, mobil iş gücü (expat) programlarını ve ücret paketlerini gözden geçirirken, pandemiden kaynaklı ve olağan piyasa dalgalanmalarını da değerlendiriyor. Yeni çalışma biçimleri, değişen teknoloji ve uyarlanabilir düşünme biçimlerinin artmasıyla beraber firmalar, uluslararası operasyonlarını ve iş süreçlerini devam ettirebilmek için alternatif mobil işgücü biçimleri üzerinde de çalışıyor. Kısa vadede, küresel hareketliliğe yönelik bu yeni yaklaşımın hazırlanması, ülkesine geri gönderilen çalışanların yeniden yerleştirilmesini içerebiliyor. Orta vadede ise öncelik, mobil işgücünü, kısaltılmış tedarik zincirleri, daha bölgesel hamleler ve yeni yetenek yetiştirme ihtiyacı üzerine odaklanan yeni ekonomik modelleri düzenleme yolunda olacak.

 

Hong Kong yine en pahalı şehir; İstanbul mobil çalışanlar için cazip olmaya devam ediyor

 

Her şehirde konut, ulaşım, yiyecek, giyim, ev eşyası ve eğlence dahil olmak üzere 200’den fazla kalemin karşılaştırmalı maliyetlerinin ölçüldüğü araştırma sonuçlarına göre, 2020 yılının en pahalı şehri Hong Kong, yaşam maliyeti en düşük şehir ise Tunus oldu. Hong Kong’un ardından Aşkabat, Tokyo, Zürih ve Singapur en pahalı şehirler olurken; 208’inci sıradaki Windhoek ve 206’ıncı sıradaki Taşkent ile Bişkek Tunus’un ardından en ucuz şehirler olarak sıralandı.

 

Türk Lirası’nın ABD dolarına karşı değer kaybetmesi sebebiyle geçtiğimiz yıl araştırmada 154’üncü sırada yer alan İstanbul ise, listede 156’ıncı sıraya yerleşti.

 

Güneş Nalbantoğlu: “Doğru çalışanın doğru iş gücünde olması artık daha kritik bir süreç”

 

İstanbul’un uluslararası firmaların expat çalışanları için hala cazip bir şehir olduğuna dikkat çeken Mercer Türkiye Bilgi Hizmetleri Lideri Güneş Nalbantoğlu, “İstanbul geçen yıl gerçekleştirdiğimiz araştırmamıza göre yaşam maliyetinde 2 sıra ucuzlayarak 156’ıncı sırada yer aldı. Ekonomik dalgalanmalara rağmen TL’de yaşanan değer kaybı İstanbul’un expat çalışanlar için yaşam maliyeti açısından cazip bir merkez olarak kalmasını sağladı. Mercer’ın Yaşam Maliyeti Araştırması, mal ve hizmet maliyetlerinin enflasyon ve para birimi dalgalanmasıyla birlikte değiştiğini ve denizaşırı transfer maliyetlerinin bazen daha çok, bazen de daha az olabileceğini gösteriyor. Tüm dünyada etkisini ağır bir şekilde gösteren pandemi, sınır kapanmaları, uçuş iptalleri, karantinalar ve diğer kısa vadeli aksaklıklar sadece mal ve hizmetlerin maliyetini değil, aynı zamanda mobil çalışanların yaşam kalitesini de etkiledi. İklim değişikliği, çevresel sorunlar, sağlık sistemi zorlukları gibi kriterler çok uluslu şirketleri, bir şehrin sürdürülebilirlik konusundaki çabalarının mobil işçilerin yaşam koşullarını nasıl etkileyebileceğini düşünmeye itti. Güçlü bir sürdürülebilirlik odağı olan şehirler, yaşam standartlarını büyük ölçüde iyileştirebilir ve bu da çalışanların refahını ve katılımını artırabilir” dedi.

 

Amerika’nın en pahalı şehri New York 6’ıncı sıraya yükseldi

 

ABD dolarının diğer temel para birimlerine karşı gücünün yanı sıra küresel ekonomik gerileme ile birlikte ABD'deki şehirler bu yılın en pahalı şehirleri sıralamasında yükseliş gösterdi. Geçtiğimiz yıla göre üç basamak yükselerek 6’ıncı sıraya yerleşen New York, Amerika’nın en pahalı şehri unvanını elde etti. San Francisco 16’ıncı, Los Angeles 17’inci, Honolulu 28’inci ve Chicago 30’uncu sırada yer alırken, 132’inci sıradaki ABD’nin Kuzey Karolina Eyaleti'nde bulunan Winston Salem, en ucuz ABD şehri oldu.

 

Kanada dolarının değer kazanması ise Kanada şehirlerinin sıralamada yükselmesine neden olurken, geçen yıla göre 18 sıra yükselerek 94’üncü sırada yer alan Vancouver en pahalı şehir oldu. Toronto 98’inci sırada yer alırken, 151’inci sıradaki Ottawa en ucuz Kanada şehri oldu.

 

Güney Amerika’da ise 66’ıncı sırada yer alan San Juan en pahalı şehir olurken, onu 73’üncü sıradaki İspanya Limanı, 78’inci sıradaki Son Jose ve 88’inci sıradaki Urugay’ın Montevideo izledi. 198’inci sırada bulunan Managua ise geçen yıla göre iki sıra yükselmesine rağmen Güney Amerika’nın en ucuz şehri oldu.

 

İlk 10’da üç Avrupalı bulunuyor

 

Yaşam Maliyeti Araştırması’nın 2020 sonuçlarına göre, üç Avrupa şehri en pahalı şehirler arasında ilk 10 sırada yer aldı. 4’üncü sırada yer alan Zürih Avrupa’daki en pahalı şehir unvanını korurken, geçtiğimiz yıla göre 4’er basamak yükselen Bern 8’inci, Cenevre ise 9’uncu sırada yer aldı. Avrupa şehirlerinin çoğundaki düşük fiyat artışlarına karşın, euronun ABD doları karşısında zayıflamasıyla Avrupa şehirleri listede geriledi. Bölgedeki şehirlerden Milano 47’inci, Paris 50’inci ve Frankfurt 76’ıncı sırada yer aldı. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı, güçlü yerel para birimini etkilemedi ve tüm büyük küresel para birimlerine karşı değer kazandı. Bununla beraber Londra 19’uncu, Birmingham 129’uncu ve Belfast 149’uncu sırada kendisine yer buldu.

 

Tel Aviv, en pahalı Ortadoğu şehri unvanını koruyor

 

Birleşik Arap Emirlikleri ekonomiyi çeşitlendirmeye devam ederek petrol endüstrisinin GSYİH üzerindeki etkisini azalttı. Hem Dubai hem de Abu Dabi'de devam eden bu süreç nedeniyle negatif fiyat hareketi oldu. Tıpkı Birleşik Arap Emirlikleri gibi Suudi Arabistan da petrol ihracatının etkisini sınırlamaya ve daha çeşitlendirilmiş bir ekonomik modele geçmeye çalışıyor. Fiyatlar son altı aydır istikrarını korudu; ancak yaklaşan katma değer vergisi artışıyla birlikte fiyatların değişiklik göstermesi bekleniyor. Listede önceki yıla göre üç basamak yükselerek 12’nci sırada yer alan Tel Aviv, Ortadoğu’nun en pahalı şehir unvanını korudu. Dubai 23’üncü, Riyad 31’inci ve Abu Dabi 39’uncu basamakta yer aldı. Bölgede 40 sıra yükselerek 126’ıncı sırada kendisine yer bulan Kahire ise en ucuz şehir olmaya devam ediyor.

 

En pahalı ilk 10’da Afrika şehri yok

 

Geçtiğimiz yıl 11’inci sırada yer alarak dünyanın en pahalı ilk 10 şehri arasından kurtulan N’Djamena, bu yıl ise 15’inci sırada yer alarak Afrika’nın en pahalı şehri oldu. 209’uncu sırada yer alan Tunus’un Tunus şehri ise bir kez daha bölgenin ve dünyanın en ucuz şehri oldu.

 

Dünyanın en pahalı 10 şehrinin 6’sı Asya’dan

 

Mercer Yaşam Maliyeti Araştırması’nın 2020 sonuçlarına göre, ilk 10 şehirden 6’sı Asya kıtasının şehirlerinden oluştu. Birinci sırada yer alan Hong Kong, ABD doları karşısında ölçülen ve yerel olarak yaşama maliyetini artıran parasal hareketler nedeniyle hem Asya'da hem de dünya çapında mobil çalışanlar için en pahalı şehir olarak yerini korudu. İlk 10’da yer alan diğer Asya ülkeleri ise; 2’inci Aşkabat, 3’üncü Tokyo, 5’inci Singapur, 7’inci Şangay ve 10’uncu Pekin oldu. 60’ıncı sıradaki Mumbai, Hindistan’ın en pahalı şehriyken, 185’inci Kalküta ise Hindistan’ın en ucuz şehri oldu.

 

Avustralya şehirleri, yerel para biriminin ABD dolarına karşı değerini kaybetmesi nedeniyle sıralamada düşüş gösterdi. Avustralya’nın en pahalı şehri Sidney, 16 sıra birden düşerek 66’ıncı sırada yer aldı. Bu yıl listede 17 sıra düşerek 126’ıncı sırada yer alan Adelaide, bölgedeki en ucuz şehir olarak yerini aldı.

 

 

Mercer Cost of Living Survey – Worldwide Rankings 2020

(The Mercer international basket, including rental accommodation costs)

Rank as of March

City

Country/Region

2019

2020

1

1

HONG KONG

HONG KONG (SAR)

7

2

ASHGABAT

TURKMENISTAN

2

3

TOKYO

JAPAN

5

4

ZURICH

SWITZERLAND

3

5

SINGAPORE

SINGAPORE

9

6

NEW YORK CITY

UNITED STATES

6

7

SHANGHAI

CHINA

12

8

BERN

SWITZERLAND

13

9

GENEVA

SWITZERLAND

8

10

BEIJING

CHINA

4

11

SEOUL

SOUTH KOREA

15

12

TEL AVIV

ISRAEL

10

13

SHENZHEN

CHINA

14

14

VICTORIA

SEYCHELLES

11

15

NDJAMENA

CHAD

16

16

SAN FRANCISCO

UNITED STATES

18

17

LOS ANGELES

UNITED STATES

25

18

LAGOS

NIGERIA

23

19

LONDON

UNITED KINGDOM

17

20

GUANGZHOU

CHINA

27

21

MOSCOW

RUSSIA

19

22

OSAKA

JAPAN

21

23

DUBAI

UNITED ARAB EMIRATES

22

24

KINSHASA

DEM. REP. OF THE CONGO

20

25

COPENHAGEN

DENMARK

33

26

NAGOYA

JAPAN

47

26

DHAKA

BANGLADESH

35

28

TAIPEI

TAIWAN

38

28

HONOLULU

UNITED STATES

37

30

CHICAGO

UNITED STATES

35

31

RIYADH

SAUDI ARABIA

42

32

WASHINGTON

UNITED STATES

24

33

LIBREVILLE

GABON

27

34

NANJING

CHINA

40

35

BANGKOK

THAILAND

30

36

ABIDJAN

CÔTE D'IVOIRE

44

37

MIAMI

UNITED STATES

32

38

TIANJIN

CHINA

33

39

ABU DHABI

UNITED ARAB EMIRATES

30

40

CHENGDU

CHINA

49

41

BOSTON

UNITED STATES

29

42

NOUMEA

NEW CALEDONIA

41

43

QINGDAO

CHINA

39

44

BRAZZAVILLE

CONGO

53

45

BEIRUT

LEBANON

43

46

DUBLIN

IRELAND

45

47

MILAN

ITALY

56

48

WHITE PLAINS

UNITED STATES

54

49

BANGUI

CENTRAL AFRICAN REPUBLIC

47

50

PARIS

FRANCE

59

51

HOUSTON

UNITED STATES

57

52

MANAMA

BAHRAIN

62

52

DALLAS

UNITED STATES

51

54

VIENNA

AUSTRIA

64

55

SEATTLE

UNITED STATES

52

56

YAOUNDE

CAMEROON

63

57

ACCRA

GHANA

59

58

DJIBOUTI

DJIBOUTI

75

59

ST. PETERSBURG

RUSSIA

67

60

MUMBAI

INDIA

69

60

ATLANTA

UNITED STATES

70

62

MORRISTOWN

UNITED STATES

45

63

SHENYANG

CHINA

58

64

AMSTERDAM

NETHERLANDS

55

65

ROME

ITALY

50

66

SYDNEY

AUSTRALIA

72

66

SAN JUAN

PUERTO RICO

85

68

ABUJA

NIGERIA

78

69

MINNEAPOLIS

UNITED STATES

66

70

DOUALA

CAMEROON

75

71

AMMAN

JORDAN

67

72

MUNICH

GERMANY

83

73

PORT OF SPAIN

TRINIDAD & TOBAGO

65

74

HELSINKI

FINLAND

72

75

DAKAR

SENEGAL

61

76

OSLO

NORWAY

74

76

FRANKFURT

GERMANY

77

78

BRUSSELS

BELGIUM

131

78

SAN JOSE

COSTA RICA

90

80

DETROIT

UNITED STATES

109

80

MANILA

PHILIPPINES

81

82

BERLIN

GERMANY

84

83

LUXEMBOURG

LUXEMBOURG

94

83

ST. LOUIS

UNITED STATES

117

83

YANGON

MYANMAR

105

86

JAKARTA

INDONESIA

82

87

MADRID

SPAIN

70

88

MONTEVIDEO

URUGUAY

88

89

CONAKRY

GUINEA

93

90

PANAMA CITY

PANAMA

97

91

PITTSBURGH

UNITED STATES

107

92

PORTLAND

UNITED STATES

106

93

CLEVELAND

UNITED STATES

112

94

VANCOUVER

CANADA

97

95

NAIROBI

KENYA

103

96

MUSCAT

OMAN

97

97

PRAGUE

CZECH REPUBLIC

115

98

TORONTO

CANADA

79

99

MELBOURNE

AUSTRALIA

92

100

DUSSELDORF

GERMANY

118

101

NEW DELHI

INDIA

91

102

BARCELONA

SPAIN

89

103

AUCKLAND

NEW ZEALAND

87

104

PERTH

AUSTRALIA

100

104

JEDDAH

SAUDI ARABIA

95

106

LISBON

PORTUGAL

100

106

HAMBURG

GERMANY

150

106

KIEV

UKRAINE

108

109

PHNOM PENH

CAMBODIA

115

109

DOHA

QATAR

120

111

HO CHI MINH CITY

VIETNAM

121

112

LIMA

PERU

111

113

RIGA

LATVIA

119

113

KUWAIT CITY

KUWAIT

26

115

LUANDA

ANGOLA

112

116

HANOI

VIETNAM

149

116

NIAMEY

NIGER

96

118

CANBERRA

AUSTRALIA

102

118

BANDAR SERI BEGAWAN

BRUNEI

144

120

MEXICO CITY

MEXICO

128

121

CASABLANCA

MOROCCO

136

122

GUATEMALA CITY

GUATEMALA

114

123

WELLINGTON

NEW ZEALAND

123

123

LYON

FRANCE

133

123

HAVANA

CUBA

103

126

BRISBANE

AUSTRALIA

109

126

ADELAIDE

AUSTRALIA

166

126

CAIRO

EGYPT

135

129

BIRMINGHAM

UNITED KINGDOM

86

130

SAO PAULO

BRAZIL

126

130

STUTTGART

GERMANY

138

132

WINSTON SALEM

UNITED STATES

127

133

STOCKHOLM

SWEDEN

79

134

SANTIAGO

CHILE

125

134

POINTE A PITRE

GUADELOUPE

137

134

ABERDEEN

UNITED KINGDOM

139

137

MONTREAL

CANADA

128

138

ATHENS

GREECE

131

139

BRATISLAVA

SLOVAKIA

128

140

COTONOU

BENIN

145

141

GLASGOW

UNITED KINGDOM

124

142

BAMAKO

MALI

154

143

CHENNAI

INDIA

141

144

KUALA LUMPUR

MALAYSIA

148

145

QUITO

ECUADOR

140

146

TALLINN

ESTONIA

153

146

CALGARY

CANADA

142

148

LJUBLJANA

SLOVENIA

158

149

BELFAST

UNITED KINGDOM

157

150

KINGSTON

JAMAICA

161

151

OTTAWA

CANADA

143

152

ZAGREB

CROATIA

133

153

BUENOS AIRES

ARGENTINA

145

154

LOME

TOGO

151

155

NUREMBERG

GERMANY

154

156

ISTANBUL

TURKEY

152

157

VILNIUS

LITHUANIA

156

158

LEIPZIG

GERMANY

160

159

RABAT

MOROCCO

121

160

RIO DE JANEIRO

BRAZIL

159

161

MAPUTO

MOZAMBIQUE

145

162

OUAGADOUGOU

BURKINA FASO

166

163

TIRANA

ALBANIA

171

163

DAR ES SALAAM

TANZANIA

188

165

HARARE

ZIMBABWE

161

166

LIMASSOL

CYPRUS

169

167

SANTO DOMINGO

DOMINICAN REPUBLIC

166

168

SAN SALVADOR

EL SALVADOR

173

169

WARSAW

POLAND

164

170

BUDAPEST

HUNGARY

179

171

BENGALURU

INDIA

178

172

BAKU

AZERBAIJAN

161

173

PORT LOUIS

MAURITIUS

176

174

BUCHAREST

ROMANIA

165

175

PORT AU PRINCE

HAITI

175

176

KIGALI

RWANDA

182

177

COLOMBO

SRI LANKA

183

177

KAMPALA

UGANDA

187

177

MONTERREY

MEXICO

177

180

SOFIA

BULGARIA

170

181

BOGOTA

COLOMBIA

171

182

ADDIS ABABA

ETHIOPIA

181

183

BELGRADE

SERBIA

192

184

NOUAKCHOTT

MAURITANIA

189

185

KOLKATA

INDIA

193

185

BLANTYRE

MALAWI

180

187

CAPE TOWN

SOUTH AFRICA

186

188

ASUNCION

PARAGUAY

191

189

ALMATY

KAZAKHSTAN

174

190

BRASILIA

BRAZIL

197

191

YEREVAN

ARMENIA

185

192

JOHANNESBURG

SOUTH AFRICA

195

193

LA PAZ

BOLIVIA

184

194

ALGIERS

ALGERIA

198

194

MINSK

BELARUS

199

196

TEGUCIGALPA

HONDURAS

194

197

SARAJEVO

BOSNIA AND HERZEGOVINA

200

198

MANAGUA

NICARAGUA

189

199

GABORONE

BOTSWANA

203

200

ISLAMABAD

PAKISTAN

196

201

LUSAKA

ZAMBIA

201

202

SKOPJE

NORTH MACEDONIA

202

203

TBILISI

GEORGIA

204

204

BANJUL

GAMBIA

207

205

KARACHI

PAKISTAN

206

206

BISHKEK

KYRGYZSTAN

208

206

TASHKENT

UZBEKISTAN

204

208

WINDHOEK

NAMIBIA

209

209

TUNIS

TUNISIA

 

Raporumuzu indirmek ve detaylı bilgi için ziyaret edin: https://www.mercer.com.tr/rapor-makale-arastirma/cost-of-living.html

 

Mercer Hakkında

Mercer, iş dünyasını yeniden tanımlayarak, emeklilik ve yatırım sonuçlarını yeniden şekillendirerek ve gerçek sağlık ve refahın kilidini açarak, daha parlak bir gelecek inşa etmeye inanır. 130’un üzerinde ülkede faaliyet gösteren Mercer’ın 44 ülkede 25.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır. 76.000 çalışanı ve 17 milyar dolar yıllık geliri ile dünyanın risk, strateji ve insan kaynakları alanlarında önde gelen profesyonel hizmetler firması olan Marsh & McLennan (NYSE: MMC) grubunun bir iştirakidir. Marsh & McLennan Grubu; Marsh, Guy Carpenter ve Oliver Wyman gibi pazar lideri diğer şirketleriyle müşterilerin giderek daha dinamik ve karmaşık bir dünyada stratejilerini oluşturmalarına yardımcı olur. Daha fazla bilgi için www.mercer.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Mercer’ı Twitter’da takip edin @Mercer.

 

Dünya çapındaki tecrübesini lokal platformlara da aktaran Mercer, 2001 Şubat ayından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. İstanbul merkezli Mercer Türkiye, deneyimli danışman kadrosu ile çokuluslu ve yerel firmalara, insan kaynağı alanında küresel bilgi birikimi ile yerel deneyimi bir araya getirerek geniş bir kapsamda çeşitli hizmet ve çözümler sağlamaktadır. Başlıca hizmet konuları arasında; yetenek yönetimi, ölçme ve değerlendirme, çalışan bağlılığı ve deneyimi, ücret araştırmaları, mobil işgücü/expat yönetimi danışmanlığı, yan haklar ve esnek yan haklar danışmanlığı, bireysel emeklilik planları ve aktüeryal değerleme yer alıyor.

Daha fazla bilgi almak için: www.mercer.com.tr

LinkedIn Mercer Türkiye


Source: Mercer’s 2020 Cost of Living Survey

CONTACT INFORMATION