İstabul Yaşam Kalitesinde 122. Sırada

İstabul Yaşam Kalitesinde 122. Sırada

Basın Odası

İSTANBUL YAŞAM KALİTESİNDE 122. SIRADA

 • 21.09.2016
 • Türkiye, İstanbul

MERCER TARAFINDAN HER YIL YAPILAN YAŞAM KALİTESİ ARAŞTIRMASI’NIN 2016 SONUÇLARI AÇIKLANDI

İSTANBUL YAŞAM KALİTESİNDE 122. SIRADA

Global piyasaların lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer’ın beş kıtada 230 şehri kapsayan 2016 yılı Yaşam Kalitesi Araştırması sonuçları açıklandı. 2016 yılında dünyanın yaşam kalitesi en yüksek şehri Viyana oldu. Sıralamada Zürih ikinci, Auckland üçüncü sırada yer alırken, İstanbul geçen yıl olduğu gibi 122. sırada kendine yer buldu.

Tüm dünyada 40’tan fazla ülkede 28 bin müşterisine hizmet veren ve yılda ortalama 700 araştırma gerçekleştiren Mercer’ın her yıl merakla beklenen Yaşam Kalitesi Araştırması sonuçlandı. 230 şehirde gerçekleştirilen ve Mercer tarafından yapılmış en son küresel yaşam kalitesi anketinden yararlanılarak hazırlanan ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’ için 2015 yılında toplanan veriler, 10 ayrı kategori arasında gruplanan 39 faktöre dayandırılarak analiz ediliyor.

Referans şehir New York; lider Viyana

New York baz alınarak gerçekleştirilen Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması’nda Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri Viyana, 2015 yılında olduğu gibi liderliğini devam ettirdi. İkinci sırada İsviçre'nin en büyük kenti Zürih yer alırken, onu Yeni Zelanda'nın kuzey adasında yer alan Auckland izledi. 100 puana sahip referans şehir New York, sıralamada geçen yılki yerini koruyarak 44. basamakta yer aldı. Araştırmada İstanbul ise, bir önceki yılda olduğu gibi 122. sırada kendisine yer buldu.

Yaşam kalitesinde Batı Avrupa şehirleri yükselişte

Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması sonuçları kıtalar bazında değerlendirildiğinde; dünyanın yaşam kalitesi en yüksek şehirlerine ev sahipliği yapan Avrupa, listenin ilk sıralarında ağırlığını hissettirdi. Avusturya’nın politik ve toplumsal konulardaki iyileştirmelerinin ardından Viyana, geçen yıl olduğu gibi yerini koruyarak en iyi yaşam kalitesine sahip şehir oldu. Listede, Almanya ve İsviçre kentleri öne çıktı. İlk 10’da Viyana ve Zürih’in yanı sıra Münih, Düsseldorf, Frankfurt ve Cenevre dikkat çeken şehirler arasında. Araştırmanın sonuçlarına göre, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan ülkelerdeki istikrarın artması ve geçim standartlarının yükselmesiyle beraber, Doğu Avrupa kentlerinin de yaşam kalitesi sıralamasında yükseldiği görüldü.

Amerika kıtasında ise Kanada ön plana çıkarken, ülkenin üçüncü büyük metropolü Vancouver Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması sıralamasında beşinci sırada yer aldı. New York 44, Washington’un 51’inci sırada yer aldığı Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması’na göre popüler şehirlerden Paris 37, Londra 39, Milano 41, Los Angeles 49, Madrid ise 52’inci sırada kendisine yer buldu.

Orta Doğu’nun en iyisi Dubai

Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması’nın sonuçlarına göre Orta Doğu’da 75’inci sırada yer alan Dubai ile 81’inci sırada yer alan Abu Dhabi bölgenin en iyi yaşam kalitesine sahip kentleri olurken, bölgenin yaşam kalitesi en düşük şehri 230’uncu ve son sıradaki Bağdat olmaya devam etti.

Yeni Zelanda ve Avustralya ise dünya genelinde en yüksek yaşam kalitesine sahip kentleri barındırmaya devam ediyor. Araştırmada üçüncü sırada yer alan Auckland yaşam kalitesi açısından bölgedeki en yüksek dereceli kent konumunda bulunurken, Sidney 10’uncu sırada, Wellington 12’inci, Melbourne ise 15’inci sırada yer alıyor.

Araştırmanın Güney Afrika sonuçlarında, geçmişte bölgede en iyi yaşam kalitesine sahip kent olan Cape Town’ın son birkaç yılda gerçekleşen düşüşle 80’li sıralardan 92’inci sıraya gerilediği tespit edildi.

Mobil işgücünün ücret ayarlaması için en önemli referanslardan biri

Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması’ndaki veriler, firmaların mobil işgücüne yönelik ücret ayarlamalarında son derece önemli bir referans kaynağı işlevi görüyor. Firmalar, çalışanlarını bir ülkeden diğer bir ülkeye gönderirken ücret ayarlaması için, çalışanın gideceği şehrin yaşam kalitesi endeksini göz önünde bulunduruyorlar. Çalışana verilmek üzere belirlenen ve ‘Meşakkat Ödeneği’ olarak adlandırılan ek ücret o şehrin yaşam kalitesindeki yerine göre belirleniyor. Bir şehrin yaşam kalitesi endeksinin düşük olması, meşakkat ödeneğini yükseltirken, bu durumun tersi geçerli olmuyor. Yani bir çalışan yaşam kalitesi endeksi yüksek olan bir şehre gönderildiğinde maaşında bir düşüş olmuyor.

2016 Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması

Sıralama

Şehir

Ülke

1

Viyana

Avusturya

2

Zürih

İsviçre

3

Auckland

Yeni Zelanda

4

Münih

Almanya

5

Vancouver

Kanada

6

Düsseldorf

Almanya

7

Frankfurt

Almanya

8

Cenevre

İsviçre

9

Kopenhag

Danimarka

10

Sidney

Avustralya

Mercer Yaşam Kalitesi Anketi Hakkında;

Mercer, dünya ölçeğinde anket yaptığı 420 kentin tümündeki yerel yaşam koşullarını değerlendirmektedir. Yaşam koşulları 10 kategoride gruplanan 39 faktöre göre analiz edilmektedir. Her faktöre verilen puanlar kentten kente karşılaştırmalar yapılmasına olanak sağlar. Bu 420 kentten 230’i Yaşam Kalitesi Araştırması’nda yer almaktadır. Bu 10 kategori sırasıyla;

 • Politik ve toplumsal ortam (siyasi istikrar, suç, hukukun uygulanması, vb.);
 • Ekonomik ortam (kambiyo yönetmelikleri, bankacılık hizmetleri, vb.);
 • Sosyo-kültürel ortam (sansür, kişisel özgürlük ile ilgili sınırlamalar, vb.);
 • Sağlık ve sıhhi temizlik (tıbbi tedarikler ve hizmetler, bulaşıcı hastalıklar, kanalizasyon, atık elden çıkarma, hava kirliliği, vb.);
 • Okullar ve eğitim (standart ve uluslararası okulların temin edilebilirliği, vb.);
 • Kamu hizmetleri ve ulaşım (elektrik, su, toplu taşımacılık, trafik sıkışıklığı, vb.);
 • Eğlence ve dinlenme (restoranlar, tiyatrolar, sinemalar, spor ve dinlence, vb.);
 • Tüketim malları (gıda/günlük tüketim kalemlerinin temin edilebilirliği, arabalar, vb.);
 • Konut (konut, ev eşyaları, mobilya, bakım hizmetleri, vb.);

Mercer hakkında

İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda lider danışmanlık şirketi olan Mercer, dünya genelinde hizmet verilen 170’den fazla ofisi, 22 bin çalışanıyla 28 bin müşterisine hizmet vermektedir. Mercer, danışmanlık verdiği firmalara; insan kaynakları stratejilerini ve sistemlerini oluşturmaları, politika ve programlarının etkinliğini anlamaları, geliştirmeleri, ölçmeleri ve uygulamaları konusunda hizmetler sunar. Mercer danışmanları firmalara ayrıca çalışanlarıyla ilgili ücret ve yan haklar (sağlık, emeklilik vb) konularında veriler sağlar ve de bu hakların oluşturulması ve yönetilmesini içeren çözümler sunar. Dünya çapındaki tecrübesini lokal platforma uygulayan Mercer, tüm süreci müşterilerinin iş stratejisi doğrultusunda geliştirir ve uygular. Uluslararası ve büyük lokaller başta olmak üzere birçok firmaya danışmanlık veren Mercer, Marsh & McLennan Companies, Inc. iştirakidir. Mercer’ın İstanbul ve İzmir’de ofisi bulunmaktadır.

www.mercer.com.tr

 

CONTACT INFORMATION