Mercer | 2018 Genel Sektör Ücret Araştırması

2018 Genel Sektör Ücret Araştırması

Yetenek ve Bilgi Çözümleri

2018 Türkİye Genel Sektör Ücret Araştırması

Mercer Genel  Sektör Ücret Araştırması (Total Remuneration Survey - TRS), tüm dünyadaki toplam ücret ve yan haklar konusunda kapsamlı piyasa verileri sağlar. Araştırmanın  sonuçları, her yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 130'u aşkın ülkede yayınlanır. Online platformumuz Mercer WIN® üzerinden ücret politikanızı optimize etmenize olanak sağlar.

Genel Sektör Ücret Araştırması’nın birincil odağı, tüm sektörlerdeki pozisyonlar için piyasa verileri sağlamaktır. Buna ek olarak, TRS Sektör Segmentasyonları ile sektöre özgü verilere de ulaşılabilir.

Neden Mercer’ın Genel Sektör Ücret Araştırması?

   
      
TUTARLILIK — Şirketlerin maliyet yönetimi stratejisinin bir parçası olarak, maliyeti etkin yönetmek ve rekabetçi ödül paketleri tasarlamak üzere bir ülke, bir bölge içinde ve hatta dünya genelinde anket sonuçları analiz edilirken tutarlı verilere erişebilmeniz adına tüm ülkelerdeki Genel Sektör Ücret Araştırmaları’nda aynı yöntem bilimleri uygulanır.
KAPSAM— Genel Sektör Ücret Araştırması, sektörler arası 400'ü aşkın pozisyona erişebilmenize olanak sağlar ve tüm ücret paketini kapsayacak şekilde 125'ten fazla ülkede mevcuttur. TRS Sektör Segmantasyonları aracılığıyla da sektöre özgü verilere ulaşılabilir.
GÜVENİLİRLİK — Şirketinizin piyasaya göre anında ve tamamıyla özelleştirilmiş karşılaştırmalarını oluşturmanıza yardımcı olacak şekilde her yıl pazar eğilimlerinin güvenilir bir yansımasını ortaya koyan tutarlı bir katılımcı profili vardır. Bu da şirketinizin operasyonel etkinliğini arttırmanızı sağlar.
ÇOK YÖNLÜLÜK — Mercer WIN® üzerinden kolayca özel ihtiyaçlarınıza göre anket sonuçlarını analiz edebilir, daha sonra piyasaya kıyasla ücretlendirme stratejinizin rekabet gücünü ölçebilmek için çeşitli varsayımlarınız için analiz yapabilirsiniz.

 

Genel Sektör Ücret Araştırması'nda Hangi İş Ailelerini Bulacaksınız?

Mercer Genel Sektör Ücret Araştırması, üst yönetimden destek / operasyonel pozisyonlara kadar aşağıdaki iş ailelerinde sektörler arası 400’den fazla işi kapsar:

       İdari İşler

       İletişim

       Danışmanlık

       Çağrı Merkezi

       Kurumsal İlişkiler

       Mühendislik

       Finans

       İnsan Kaynakları

       Bilgi Teknolojileri

       Hukuk

       Üretim

       Proje Mühendisliği

       Kalite

       Onarım ve Bakım

       Araştırma ve Geliştirme

       Satış ve Pazarlama

       Tedarik ve Lojistik

Hangi Ücret Unsurları Analiz Edilir?

Mercer'in Genel Sektör Ücret Araştırması, toplam ücret verilerine eksiksiz bir bakış sunan beş bileşenden oluşmuştur.

Header Header
Baz Ücret
Yıllık baz ücret (Aylık baz ücret x garanti edilen ay sayısı).
Toplam Garanti Edilen Nakit Ücret
Baz ücret + garanti edilen ödeneklerin yıllık olarak hesaplanmış değeri.
Toplam Nakit Ücret
Toplam garanti edilen nakit ücret + kısa vadeli teşvik primi, satış primi, kâr paylaşımı veya diğer teşvik ödüllerinin yıllık olarak hesaplanmış değeri.
Toplam Direkt Ücret
Toplam nakit ücret + takdire dayalı ödüller için Black-Scholes yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş her tür uzun vadeli teşvik ödülünün yıllık olarak hesaplanmış değeri.
Toplam Ücret
Toplam direkt ücret + yan hakların yıllık olarak hesaplanmış değeri.

 

Sizin Elinize Neler Geçer?

Header Header
ÇEVRİMİÇİ ERİŞİM
Anket sonuçları, Mercer WIN® üzerinden sunulur. Bu sistem; kolayca özel analizler oluşturmanıza, eş zamanlı olarak piyasalar genelinde verileri analiz etmenize, sınırsız karşılaştırma grubu oluşturmanıza, pazarı filtrelemenize, verilerinizi piyasa* ile karşılaştırmanıza, pozisyonları birleştirmenize, Excel'e aktarmanıza ve çok daha fazlasına olanak tanır!
ANKETE GENEL BAKIŞ RAPORU
Önceki yıla kıyasla piyasa ücret trendlerine genel bakış ve seçili ülkedeki ekonomik, politik ve iş gücü trendlerinin bir özeti.
POLİTİKA VE UYGULAMA RAPORU
Ücretlerin bütçe öngörülerini, çalışan grupları bazında ücret bileşenlerini, kısa vadeli ve uzun vadeli teşvik primi uygulamalarını ve yan hakları içeren şirketlerin ücret politikalarının bir özetine erişim.
GERÇEK PİYASA VERİLERİ
Tüm ücret değerlerini kapsayacak şekilde pozisyon bazında piyasa analizi ile hangi pozisyonların daha fazla rağbet gördüğünü belirleme.

PİYASA REGRESYONU VE İLGİLİ POZİSYON SINIFI RAPORU
Mercer'ın iş değerlendirmesi için kullandığı Uluslararası Pozisyon Değerlendirme (IPE) yöntemi, şirketlerin  toplam ücretin her bir temel bileşeni için pozisyon sınıflarına göre pazarları analiz  etmelerine olanak sağlar.

 

Genel Sektör Ücret Araştırma Sonuçlarına Nasıl Erişilir?

Piyasadaki güncel ücret trendlerini doğru bir şekilde yansıtan kapsamlı ve sağlam bir veri tabanına sahip olmak için şirketlerden ücret verilerini sağlamaları istenir ve bunun karşılığında Genel Sektör Ücret Araştırma sonuçları için katılımcı olmayan şirketlere göre daha düşük bir ücret (katılımcı ücreti) sunulur.

Anket sonuçları, araştırmaya katılımcı olmayan şirketler tarafından da satın alınabilir. Bu durumda, katılımcı olmayan şirketlere uygulanan fiyat geçerli olacaktır.

Fiyatlandırma

Farklı ülke raporların satın alımı.  Genel Sektör Ücret Araştırması’nı birden fazla ülkede satın almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçerek aşağıdakilere erişim olanağı sunacak TRS Üyeliği avantajından yararlanmanızı öneririz:

  • Satın alınacak rapor sayısına göre indirim.
  • Uluslararası Üyelik Yönetimi
  • Kişiselleştirilmiş uygulama, proje yönetimi ve eğitim.

Bir veya daha fazla ülkedeki Genel Sektör Ücret Araştırma raporlarını satın almak için aşağıdaki formun mesaj kısmına belirtmeniz yeterli olacaktır.

  Kayıt Olunuz
2018 Genel Sektör Ücret Araştırması raporunu satın almak için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.
*Zorunlu Alanlar