Created with Sketch.
"Covid-19 ( Koronavirüs ) salgını ile birlikte deneyimlediğimiz küresel risk ve belirsizlik döneminde, varlık dağılımlarımı daha verimli yatırımlara yöneltmek hiç olmadığı kadar önem kazandı.
Created with Sketch.
Fiona Dunsire
Fiona Dunsire
Yatırımlar ve Emeklilik Birimi Lideri

 

Covid-19 ile yaşadığımız gibi küresel risklerin ve belirsizliklerin arttığı bir zamanda - daha iyi yatırım sonuçlarına ulaşmak için varlık dağılımını değerlendirmek her zamankinden daha önemli.

 

Raporumuz ikinci yılında, 2020 için iki yeni ülke olarak Hindistan ve Türkiye de dahil olmak üzere 16 pazardan gelen verileri içermektedir. Sabit getirili araçlar, hisse senetleri, alternatifler ve nakit dağılımlara baktımız raporda Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) bölgesi, Çin, Filipinler ve Singapur da dahil olmak üzere dış verinin kullanılamadığı piyasalar hakkında bilgiler ve yorumlar sağlıyoruz. Dağılıma ilişkin daha derin bir görüş sağlamak için sonuçları emeklilik planı türüne ve sponsoruna göre ayrılıyor. 

 

Bulguları keşfedin 

 

Geçen yıl yapılan anketle karşılaştırıldığında, varlık dağılımının geçtiğimiz yıl boyunca toplamda nispeten istikrarlı olduğunu görüyoruz. Ancak dağılım değişiklikleri uzun vadeli eğilimlere göre kademeli olarak farklılaştığından, bunun alışılmadık bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Öte yandan, anketin kapsadığı altı yıllık zaman diliminde ortaya çıkan ve yatırımcıların farkında olması gereken birkaç husus karşımıza çıkıyor.

 

Hisse senetleri artık toplam varlıkların daha büyük bir yüzdesini temsil ediyor 

 


Alternatifler yatırımcıların daha çok odaklandığı ve portföylerinin bir parçası olarak arttı ve daha çok odaklanmaya başladı. Yatırımcılar alternatiflere öncelikle mülk, altyapı ve özel sermaye yoluyla erişmektedir

Ülke belirsizliklerine ragmen yurtdışı yatırımları artmaya devam ediyor 

 


 

Yatırımcılar, sürdürülebilirlik / ESG, yönetişim ve ücretler gibi geniş pazar eğilimlerine odaklanmaktadır, ancak bu eğilimlere verilen yanıt ve uygulama pazara göre büyük farklılıklar göstermektedir.

 

Bugün Türkiye'de 6.8 milyon gönüllü ve 5.3 milyon otomatik katılım planı sahibi yatırımcı yaklaşık 20 Milyar dolarlık fon büyüklüğü ile toplam 407 emeklilik fonuna yatırım yaptı. Türkiye'deki ekonomik dalgalanmalar ve kısa vadede yüksek faiz oranları nedeniyle fon büyüklüğünün büyük bir bölümünü yerel sabit getirili menkul kıymetler oluşturuyor.

 

Ancak son yıllarda yatırım dağılımı daha az muhafazakar olan Türk hisse senetleri, kıymetli maden fonları (temel olarak geleneksel bir yatırım aracı olarak altın) ve kamu kiralaması sertifikaları yönünde değişiklik göstermektedir.

 

 

 

 

Raporu indirin

Global raporun kopyasını indirmek için formu doldurun

*Zorunlu Alanlar