Cinsiyetler arasındaki uçurumu kapatmak: ticari bir zorunluluk

Cinsiyetler arasındaki uçurumu kapatmak: ticari bir zorunluluk

Our Thinking / Voice on Growth /

Cinsiyetler Arasındaki Uçurumu Kapatmak: Ticari Bir Zorunluluk
Göz Atın:
Calendar13 Kasım 2017

Potansiyelin yüksek fakat iddialı kariyer basamaklarına ulaşma imkanının eksik olduğu büyümekte olan ekonomilerde, kadınların yeteneklerinden yararlanmak  önemlidir. Gelişmekte olan ekonomilerin iş güçlerinde kadınlardan yeterli oranda faydalanılmamaktadır. Bu hem “iten” etmenlerden (kariyerde ilerleme imkanı veya işte desteğin olmaması) hem de “çeken” etmenlerden (çocuk veya yaşlılarla ilgilenme baskısı vb.) kaynaklanmaktadır. Her ne kadar bazı bölgelerde kadınların yükselmesinin önündeki engeller kalkmaya başlasa da halen yapılması gereken çok şey vardır. İşverenlerin de cinsiyet eşitliğini sağlamada kritik bir görevi bulunmaktadır.

Kadınları işe alma, terfi ettirme ve elde tutma oranları, önümüzdeki on yıl içinde cinsiyet eşitliğini sağlamaya yeterli değildir. Sorunun, özellikle 2025'de en düşük kadın temsil oranına sahip olacağı öngörülen Asya'da olacağı dile getirilmektedir. Spektrumun tam ters tarafında yer alan Latin Amerika ise 2025'e kadar profesyonel seviyede cinsiyetler arasındaki uçurumu kapatma yolunda ilerleyen dünyanın tek bölgesidir.

Hareketsizliği kırmak ve ilerlemeyi her yerde hızlandırmak için kurumların, değişim adına bir ivme yakalamak üzere liderlerle başlayıp eşdüzeylerle devam ederek, bireysel seviyedeki davranışsal değişimi etkilemesi gerekiyor. Dünya genelinde tüm endüstri ve sektörlerden kurumları, iş dünyasında parlayan kadın işgücüne doğru yolculuğuna başlamış ve gittikçe artan sayıdaki kurumlar topluluğuna katılmaya davet ediyoruz.

Ancak ve ancak hem kadınların hem erkeklerin yeteneklerinden tam olarak yararlandığımızda gelişmekte olan ülkelerdeki kurum ve topluluklarımızın başarılı olmayı sürdürmesini bekleyebiliriz.

  Read the full article
Makalenin tümünü indirmek için lütfen aşağıdaki formu doldurdun. Açılır pencere engelleyicisini (pop-up blocker) etkinleştirmediyseniz, tarayıcınızda makaleyi indirebilir veya yeni bir pencerede görüntüleyebilirsiniz.
*Zorunlu Alanlar