Esnek Yan Haklar Toplam Ödül Ve Yan Hakları Yönetmek Için Yaratıcı Yol

Flexible Benefits Programs

Our Thinking / Voice on Growth Economies /

Esnek Yan Hak Programları: Toplam Ödül ve Yan Hakları Yönetmek için Yaratıcı Bir Yol
Göz Atın:
Calendar17 Nisan 2017

En iyi yeteneği çekmek ve elde tutmak için kurumların, esnekliği ve taşınabilirliği sağlamanın yanı sıra kişisel ihtiyaçlara ve yaşam aşamalarına uygun yan hak programları sunması gerek.

Çalışanların yan hak farkındalığı olmasa da maaş ve yan haklar, Türkiye'de ticari sonuçlara ulaşabilmeyi sağlayan en önemli bileşenlerden. Ancak maaş ve yan haklara verdikleri bu yüksek öneme rağmen kurumlar, yeteneği çekmenin ve ellerinde tutmanın yaratıcı yollarını bulmakta halen zorlanıyor.

ESNEKLİK KATMAK, ŞİRKETLERİN MALİYETLERİNİ AYNI TUTMASINA NASIL YARDIMCI OLUR

Türkiye'de son beş yılda yaşanan politik ve ekonomik endişelerden dolayı şirketler, genelde yan hak yaygınlığı açısından tepkisiz kalmayı tercih ettiler. Şimdi ise çeşitliliği teşvik etmenin ve belirlenmiş bütçeler dâhilinde çalışanlara seçenekler sağlamanın yollarını arıyorlar. Esnek yan hakların yaygınlık seviyesi, Türkiye'de 2013'te %11 iken 2015'te %31'e çıktı.  Bu programlar ile önde gelen şirketler, çalışanlarına yeni yan haklar sağlamaya ve yan hakları değiştirme fırsatı sunmaya başladı. Girişken şirketler de eşdüzeyleri ile rekabet edebilmek için esnek yan hak programlarını düşünür hale geldi.[1]

Ama esnek yan haklar programına geçmek çok da kolay değil. Yan hak paketinin yeniden tasarlanmasını ve bunun profesyonel çalışan iletişimleri ile tamamlanmasını gerektiriyor. Böylesine büyük bir İK projesini makul kılmak için ise programın, maliyetleri kontrol altında tutma ve çalışan memnuniyetini artırma vaadini yerine getirmesi şart. 

Şimdi maliyetleri aynı tutarken daha fazla seçenek sunabilen bir şirket örneğine bakalım. Rakamlar, Türk Lirası cinsinden ve çalışanımız, evli. Şirket için yan hak paketinin değeri 11.417 TL (işverenin ödemesi gereken sosyal güvenlik primi sonrası) iken, brüt maliyet 12.204 TL. Esnek bir yapı kullanarak işveren, maliyetini sabit tutarken çalışan, yan hak seviyesini kişiselleştirebiliyor ve hatta yükseltebiliyor.

Esnek Yan Haklar: Yeteneği Çeken Toplam Ödül ve Yan Haklar Paketinin Anahtarı mı?

Esnek bir yapı kullanarak işveren, maliyetini sabit tutarken çalışan, yan hak seviyesini kişiselleştirebiliyor ve hatta yükseltebiliyor


Kurumlar, çalışanların farklı ihtiyaçlarını karşılarken ödülleri yönetmenin etkili yollarını aramalı. Bu makalede özetlenen altı esnek yan hak sunma yolu, yetenek çekmenin ve elde tutmanın yaratıcı stratejilerini arama noktasında iyi bir başlangıç teşkil ediyor.

 

[1] Mercer, Türk pazarına esnek yan hakları 2007'de getirdi ve bugün, tescilli SaaS platformu reFlex ile 55'in üzerinde şirkette 40.000'in üzerinde çalışana hizmet sunuyor.

DOWNLOAD THE APP  Makalenin tamamını okuyun
Makalenin tümünü indirmek için lütfen aşağıdaki formu doldurdun. Açılır pencere engelleyicisini (pop-up blocker) etkinleştirmediyseniz, tarayıcınızda makaleyi indirebilir veya yeni bir pencerede görüntüleyebilirsiniz.
*Zorunlu Alanlar